Joga īpašajās dienās

Ir daudz un dažādi viedokļi par to vai menstruāciju laikā vajadzētu nodarboties ar jogu vai nē. Kamēr tradicionāli tiek uzskatīts, ka šajās īpašajās dienās sievietei no jogas praktizēšanas vajadzētu atturēties, pastāv arī citi viedokļi, proti, atturēties pirmajā cikla dienā, nepraktizēt apgrieztās pozas u.t.t. Arvien biežāk tiek popularizēts uzskats, ka tikai Tavs ķermenis Tev pateiks priekšā jogot vai nē šajās īpašajās dienās, tikai sava ķermeņa signālu uztveršana un rūpīga pašizpēte Tev palīdzēs rast atbildi uz šo jautājumu.

Taču jogā ir paņēmieni, kas var palīdzēt mazināt dažādus nepatīkamus, ar menstruālo ciklu saistītus, simptomus kā garastāvokļa svārstības, aizkaitinājums, nomāktība, galvassāpes un sāpes vēdera lejasdaļā un, ja tā, kādēļ lai to neizmantotu?

Katra sieviete sava cikla laikā jūtas atšķirīgi, tāpēc galvenais, kas Tev būtu jāievēro – signāli! Ja Tu nejūti nekādu vēlēšanos praktizēt, tad nav nekādas nepieciešamības to darīt, paliec mājās un parūpējies par sevi, ieklausieties savās vajadzībās.

Kas tad īsti notiek šajās īpašajās dienās. Sievietes reproduktīvie orgāni ar hormonu palīdzību noskaņojas organisma pārmaiņām, kas notiek katru mēnesi. Sieviete cikla laikā var just vispārēju sasprindzinājumu, krasas garastāvokļa svārstības un sāpes gan vēdera lejasdaļā, gan krustu apvidū. Jogas prakse ir spējīga samazināt šo simptomu izpausmes regulēt menstruālo ciklu, atbrīvot no spazmām, stabilizēt nervu sistēmu.

Ajūrvēda saka, ka menstruācijas ir īpaša dāvana, ko daba dāvājusi sievietei. Tā ir iespēja katru mēnesi atbrīvot savu ķermeni un apziņu. Veselīgas menstruācijas regulē daudzus sievietes organisma procesus. Šī cikla ritms atkal un atkal atgriež sievieti harmonijā ar pasauli!

Kopā ar asinīm organisms izvada toksīnus, kas mēneša laikā uzkrājušies. Tādēļ pastāv uzskats, ka mēneša īpašajās dienās nevajadzētu praktizēt apgrieztās pozas, kā galvasstāja, svecīte, arkls vai suns ar skatu uz leju, jo tās izjauc dabisko attīrīšanās procesu. Taču jogā ir prakses, kas noteikti ir pat vēlamas menstruāciju laikā kā piemēram mierīga un apzināta elpošana, tā palīdz tikt galā ar garastāvokļa svārstībām un uzturēt to vienmērīgi stabilu. Jogas prakse palīdz sievietei vērot sava ķermeņa un prāta stāvokli un “stūrēt” to.

Vērojot sevi Tu pamanīsi, ka īpašajās dienās Tu ātrāk nogursti (nepārpūlies!). Koriģē savu režīmu, ja tas ir iespējams, atliec darbus, kas prasa fizisku un emocionālu piepūli. Ēd siltu, ne pārāk pikantu, labāk šķidru ēdienu (īpašajās dienās organismā dominē Vāta), labāk mazām porcijām un bieži. Izvairies ēst ļoti aukstu un ceptu, tāpat arī samazini piena produktu lietošanu.

Pastāv uzskats, ka menstruācijas ir beigušās, ja no pēdējo izdalījumu brīža ir pagājušas 8 stundas. Dzemdei ir vajadzīgs laiks, lai atjaunotos. Bet nervu un reproduktīvo sistēmu tonizē tieši apgrieztās pozas. Tieši ar tām iesāk praksi pēc mēnešreižu izbeigšanās un praktizē ik dienu līdz nākamā cikla sākumam.

Šeit būs 6 vienkāršas pozas, kas palīdzēs mazināt nepatīkamos simptomus īpašajās dienās.

Tev vajadzēs paklājiņu, segu, bolsteri (vai jebkādu dīvāna spilvenu), 2 jogas blokus (derēs arī kāda bieza grāmata).

Es izmantošu YIN jogas terminoloģiju, jo pozas ir atslābinošas un latviešu cilvēkam šie pozu nosaukumi ir saprotamāki.

Taurenis ar muguras atbalstu. Novieto polsteri (vai jebkādu dīvāna spilvenu) paklājiņa garumā. Saloki sedziņu vairākās kārtās un noliec to bolstera tālākajā galā (galvas atbalstam). Sagatavo 2 jogas klučus (vai biezas grāmatas), ko palikt zem ceļgaliem, ja izjutīsi diskomfortu. Apsēdies uz paklājiņa un saliec kājas ceļgalos, savieno pēdas un pievelc tās pie iegurņa. Lēnām novieto muguru uz bolstera un galvu uz sedziņas. Nolaid rokas gar sāniem ieelpo un atbrīvojies. Šajā pozā Tu vari palikt 5 minūtes, vai vairāk, ja jūties labi.

Spāre pie sienas. Atrodi ērtu vietu pie sienas un novieto bolsteri vertikāli. Apsēdies ar muguru pret bolsteri tā, lai krusta kauls, muguras augšdaļa un pakausis atbalstītos pret to. Kājas novieto plati, piespied pie grīdas pēdu aizmugurējo līniju, ikru muskuļu vidusdaļu un augšstilbu aizmuguri tā, lai kāju pirksti, ceļgala bļodiņas un gurnu priekšpuse būtu vērsti pret griestiem. Rokas novieto brīvi gar sāniem un piespied muguru. Galvu turi taisni, vari pievērt acis. Pozā vari palik 2-3 minūtes. Āsana rada telpu iegurnī un stiepj mugurkaulu, kas veicina un normalizē menstruāciju gaitu.

Pustaurenis. Apsēdies uz paklāja un iztaisno kājas. Labo kāju saliec ceļgalā, pavēršot celi sānis. Ja saliektais ceļgals atrodas augstāk par cirkšņa līniju, saloki vairākās kārtās sedziņu un novieto to zem iegurņa. Labo pēdu atbrīvo, labās pēdas pirksti atbalstīti pret kreisās kājas gurna iekšpusi. Pie taisnās kājas gareniski novieto bolsteri. Ķermenis vērsts bolstera virzienā. Lēnām atbrīvo ķermeņa augšdaļu, atbalstoties pret bolsteri. Galva, kakls, pleci rokas un muguras muskuļi atbrīvoti. Paliec šajā pozā 2-3 minūte. Izpildi uz abām pusēm vienādu laiku.

Tārpiņš. Apsēdies uz paklāja un iztaisno abas kājas, starp kājām novieto bolsteri. Lēnām atbrīvojot ķermeņa augšdaļu noliecies uz priekšu, atbalstot pieri pret bolsteri. Ja, Tev ir sāpes muguras lejasdaļā, zem gurniem novieto vairākās kārtās salocītu sedziņu. Galva, kakls, pleci rokas, un muguras muskuļi atbrīvoti. Paliec šajā pozā 3-5 minūtes. No pozas izej lēnām, ar noapaļotu muguru un organiski sajūti, ko prasa Tavs ķermenis pēc šādas pozas. Ticamāk, ka tas būs pavisam maigs atlieciens.

Mazais tiltiņš ar atbalstu. Šī brīnišķīgā poza tonizē nervu sistēmu. Tā palīdz normalizēt menstruālo ciklu. Novieto bolsteri paklāja garumā. Apsēdies uz bolstera malas un lēni nolaid muguru, atbalsoties pret to, ar muguru slīdi uz priekšu, kamēr galva vairs nebalstās uz bolstera, bet atrodas uz paklājiņa, kājas iztaisno, zem kājām var palikt vēl vienu lielu spilvenu, ja sāp muguras lejasdaļa, cel kājas vēl augstāk. Saliec rokas un novieto tās sānis vai taisnas pacel augšā. Pilnībā atbrīvojies. Pozā var palikt 5-10 minūtes.

Mirušā poza uz bolstera. Novieto bolsteri paklāja garumā. Apsēdies ar muguru pret to, cieši nepiespiežot. Saliec kājas ceļgalos, novietojot pēdas uz grīdas. Uz bolstera tālākās malas uzliec vairākās kārtās salocītu sedziņu un apgulies. Apsedzies, lai Tev ir silti. Galvu novieto uz segas, skatiens vērsts uz griestiem. Iztaisno kājas, ļaujot pēdām sakrist katrai uz savu pusi, ieņemot kāju dabisko stāvokli. Atbrīvo rokas, novieto tās mazliet atstatus no ķermeņa. Aizver acis  un atbrīvojies. Pavēro savu elpu, pavēro savu ķermeni, sajūti patīkamu smagumu un atslābumu. Paliec pozā 12 minūtes vai ilgāk.

Raksta tapšanā izmantoti materiāli no žurnāla “Yoga journal”, #66, 2015. Tulkojusi I.Jonkus.

Foto no www.pinterest.com.