Mīti un patiesība

Šis raksts tapis žurnālu "Veselība" un "UNA" pielikumam "Laba figūra" (#1, 2016). Žurnāla ierobežotā lappušu skaita dēļ, tas tika publicēts saīsinātā versijā. Šeit ir izvērstais variants.

Lai sasniegtu vēlamos rezultātus, man jātrenējas katru dienu un līdz spēku izsīkumam!!!

Ja pēc treniņa jūties bezspēcīgs, nevis patīkami uzlādēts, iespējams, esi noguris vairāk nekā spēj iedomāties. Mūsu ikdiena jau nesastāv no treniņa vien, stress darbā, uz ielas, mājās atstāj iespaidu. Ja jūties iztukšots, samazini slodzi vai pat izlaid treniņu, tas būs daudz efektīvāk nekā to apmeklēt pusdzīvam esot. Ķermenis dod signālu, ka tam ir nepieciešams lielāks laiks, lai atjaunotos. Galvenais noteikums nešaustīt un “nepātagot” sevi par tādu lēmumu. Zinu, cik grūti tas padodas cilvēkiem, kas raduši būt teicamnieki, laikā, kad no katra sociālo tīklu “stūra” uz Tevi lūkojas fitnesa modeļi, nemitīgi atgādinot kā Tev būtu jāizskatās, bet neviens nepasaka kā būtu jājūtas. Ja tomēr netiec galā ar vainas sajūtu, izvēlies kādu mierīgu, atjaunojošu nodarbību. Atceries! Pārpūle ir traumu iemesls 30% gadījumu. Mācīties sadzirdēt signālus, ko sūta ķermenis ir galvenais uzdevums, bet nejaukt tos ar slinkuma raidītajiem signāliem!

Pilates vingrošana ir domāta tantēm un ir garlaicīgākais fitnesa veids!

Piekritīšu daļēji. Pirmkārt mēs visi neesam vienādi, kas vienam aizraujošs, otram garlaicīgs. Temperamentīgākiem cilvēkiem šī darbošanās patiešām var likties garlaicīga, ja iedomājas, ka no nodarbības uz nodarbību būs jāveic vieni un tie paši “roll up”, “roll down”, “the hundred” u.t.t., bet nevajag baidīties no nosaukuma Pilates, kad redzi to nodarbību piedāvājuma sarakstā. Pašos pamatos šī sistēma ir brīnišķīga, jo kā neviena cita palīdz nostiprināt cilvēka ķermeņa dziļākos muskuļu slāņus. Es domāju, ka Pilates nodarbībā, integrējot labāko no fitnesa un jogas var sasniegt brīnišķīgus rezultātus, gūt prieku un milzu gandarījumu. Ne visur nodarbība notiek klasiskas un lēnas mūzikas pavadībā, mēs vingrojam arī pie Florence and the machine, Poets of the Fall, Eminem un Rihannas:)

Lokanību pēc 30 vairs nav iespējams uztrenēt!

Jā, šo arī es esmu dzirdējusi, kad studēju RSU no viena sava ļoti pieredzējuša pasniedzēja profesora! Šobrīd man jāsmaida, jo prakse rāda pilnīgi pretējo. Gadījumā, ja cilvēkam nav kontrindikāciju (hronisku mugurkaula slimību, kustību un balsta aparāta slimību un traumu) pēc 35 gadiem arī ir iespējams “apsēsties” špagatā (cits jautājums kapēc to vajag?) un kļūt vēl lokanākam nekā jaunībā. Jo vecāks kļūst cilvēks, jo ilgāks stiepšanās laiks ir vajadzīgs. Tas skaidrojams ar to, ka ar gadiem locītavas kļūst mazāk elastīgas. Atceries, spēka treniņi ir ļoti labi, jo tie attīsta muskulatūru un ir daudzu slimību profilakses pamatā, bet ak, vai! Tie samazina lokanību!!! Tāpēc neaizmirsti: cik daudz laika Tu velti spēka treniņam, tikpat daudz arī velti lokanības attīstīšanai. Lai stiepšanās vingrojumi kļūst par Tavu labo ieradumu. Mācoties ieklausīties savā ķermenī, var sajust nepieciešamību pastiept vienu vai otru ķermeņa daļu vairāk vai mazāk. Rūpīga pašizpēte ir panākumu atslēga. Vesels cilvēks nav muskuļu kalns, vesels ir tas, kam ir veselas un funkcionējošas locītavas!

Es aktīvi trenējos 5x nedēļā, bet vēlamais rezultāts, t.i.svars liek gaidīt.

Šeit pie vainas varētu būt vairāki faktori. Ķermenis pierod pie vienas slodzes, tāpēc arī sākotnējais progress ir apstājies. Ko var darīt šajā gadījumā?

Nomainīt treniņu formātu! Tas bieži vien darbojas nevainojami. Nomaini trenažieru zāli pret funkcionālo treniņu vai aerobiku pret spēka jogu. Es nesaku, ka uz visiem laikiem jāatsakās no savas iemīļotākās nodarbības, nebūt nē! Vienkārši jauns slodzes veids liks muskuļiem aktīvāk tērēt enerģiju.

Svarīgs faktors mērķu sasniegšanā ir pilnvērtīgs miegs. Normāli cilvēkam vajadzētu gulēt ne mazāk kā 8 stundas diennaktī. Bieži vien atbrīvoties no dažiem liekiem kilogramiem traucē miega trūkums. Ja mēs guļam nepietiekami, mēs nevaram pilnvērtīgi trenēties un pēc negulētas nakts ballītes treniņu labāk izlaid!

Pauze! Ja Tu sevi izdzen līdz spēku izsīkumam, trenējoties 5 reizes nedēļā, iespējams Tu vienkārši esi pārtrenējies. Šāds grafiks ir stress organismam, kas traucē novājēt. Ir variants paņemt pauzi uz nedēļu, vienlaicīgi samazinot uzņemto kaloriju daudzumu. Atsākot nodarbības pamanīsi, ka rezultāts uzlabojas.

Pilates un jogas nodarbības nepalīdz samazināt svaru un uzturēt formu.

Tā kā tas ir manas darbības lauciņš, tad nu mans uzdevums ir atspēkot šo apgalvojumu. Es ieteiktu aiziet uz pilates vai jogas klasēm, pavērot to apmeklētājus un salīdzināt tos ar kardioklases apmeklētājiem. Ko jūs redzēsiet? Skaistus, smaidīgus, slaidus, bet galvenais, staltus cilvēkus. Te laikam komentāri lieki. Bet, ja nopietni gan joga, gan pilates darbojas pēc identiska principa: pagarināšanās, stiepšanās, muskuļu secīga saraušanās un atslābšana, līdzsvara noturēšana uz korsetes dziļo, muguras un iegurņa muskuļu rēķina. Šeit arī slēpjas šo divu sistēmu panākumu atslēga. Tās abas brīnišķīgā veidā stimulē visu muskuļu grupu nostiprināšanu, kā arī palielina taukaudu sadegšanas intensitāti. Iespējams, ka vēlamais rezultāts nāks ilgāk, taču tas būs daudz noturīgāks un bonusā Tu saņemsi arī stiprāku nervu sistēmu, jo jogas nodarbības laikā normalizējas cilvēka emocionālais stāvoklis.

Bieži vien cilvēkam pāris (ja tie tiešām ir pāris) liekie kilogrami ir nevis no tauku rezervēm, bet gan no liekā šķidruma organismā. Tad šajā gadījumā arī labi noderēs joga un samērā jauns novirziens fasciālais fitness. Par jogu tā kā būtu skaidrs, tās arsenālā ir tā saucamās apgrieztās pozas. Tas nebūt nenozīmē, ka Tev jāstāv uz galvas! Visas pozas, kurās galva ir zemāk par sēžamvietu būs apgrieztas. Vienīgais mīnuss - jogas un klasiska pilates nodarbība netrenē sirds muskuli, bet, apģērbjoties atbilstoši laikapstākļiem, var iziet pastaigā, ar noteikumu, ka solis ir raits un mugura iesvīdusi!

Kas tad ir fasciālais fitness?

Tehnoloģijas, kas palielina lokanību un relaksē muskuļus un fascijas, strauji attīstās pēdējos gados fitnesa nozarē, nopietni paplašinot trenera arsenālu. Cilvēka ķermenī ir ļoti daudz struktūru, kas sastāv no saistaudiem. Saistaudiem piemīt svarīga loma kustību diapazona noteikšanā. Šos audus ietekmē dažādi faktori, tai skaitā dabiska novecošana, vielmaiņas traucējumi, barības vielu deficīts vai pārmērība, traumas ikdienā un sportā u.t.t.  Tāpēc fasciju treniņam ir svarīga loma balsta un kustību aparāta veselības saglabāšanā. Fasciju treniņā tiek izmantoti fitnesa ruļļi un dažāda izmēra bumbiņas. Darbs ar fascijām labvēlīgi ietekmē ne tikai lokanību, bet atbrīvo cilvēku no sāpēm, kas radušās muskuļu sasprindzinājuma dēļ. Lai ārstētu tādus muskuļus ir nepieciešams novērst sasprindzinājuma cēloņus. Otrkārt ir nepieciešams šiem muskuļiem dot garumu, lai atbrīvotos no to pārslodzes, tāpat arī muskulim ir svarīgi saglabāt savu spēju sarauties un pagarināties. Mūsdienās fitnesa treneris katru dienu saskaras ar nepieciešamību trenēt klientus, kuriem ir izmaiņas muskuļu līdzsvarā. Jaunās, ļoti intensīvās fitnesa programmas bieži vien cilvēka funkcionālajam ķermenim nav īsti korektas un diemžēl, izraisa mikrotraumas vai muskuļu un saišu traumas, tāpēc ir svarīgi laikus pamanīt izmaiņas, lai mainītu treniņu programmu.

Jebkurš ar smagu darbu sporta zālē var tikt pie jebkura iedomāta ķermeņa aprisēm!

Tas nu gan būtu skaisti, ja tā būtu! Šeit pieliksim, tur noņemsim, tas laikam vairāk plastikas ķirurgu lauciņš. Pastāv tāda lieta kā ķermeņa ģenētiskais kods un saskaņā ar to, ķermenis pats nolemj, kurā vietā taukus dedzināt, neatkarīgi no Taviem centieniem strādāt ar vienu vai otru problēmzonu. Tā vietā, lai izmisīgi pildītu pietupienus, cerībā tikt pie apaļa dibena, vai veikt neskaitāmus vēdera preses vingrinājumus, cerībā uz plakanu vēderu, trenējies tā, lai tiktu iesaistītas visas muskuļu grupas. Tas iedarbinās vielmaiņu un paātrinās lieko kilogramu zaudēšanas procesu.

Mans novēlējums: pieiet visam ar prātu, bez fanātisma un ar prieku pa dzīvi!!!


Foto: www.pinterest.com