Kakla


VISHUDDHA (attīrīt)

Laika un Telpas vārti

ES RUNĀJU

Loma: komunikācija,  radošās un runas spējas, iedvesma, taisnība, inteliģence, pašizpausme, radošums (nemateriāls – dziedāšana, dzeja, teātris), intelekts. Kakla čakra ir atbildīga arī par mūsu domu procesu, jo lielai daļai domu ir saistība ar vārdiem, valodas apziņu un tīrību. Kakla čakra ir mūsu otrā radošā čakra, kas atbild par garīgo pašizaugsmi un pašrealizāciju.

Vieta: tā sākas pie mugurkaula starp 3 un 5 kakla skriemeli un atrodas kakla skriemeļu rajonā, netālu no balsenes. Tās enerģija ietekmē kaklu, balseni, barības vadu, sprandu, plecus un žokļi. Ir saistīta ar vairogdziedzeri.

Krāsa: dzidri debeszila vai arī tirkīza zila. Saistīta ar līdzsvaru kakla un plecu rajonā. Šī krāsa veicina visas radošās izpausmes un mutisko saziņu. To ieteicams izmantot, ja rodas grūtības kādam kaut ko izskaidrot un izteikt.

Elements: ēters. Ēters ir neierobežota telpa, bezgalīgās debesis, kas satur visus pārējos elementus. Tas satur arī smalkās enerģijas un skaņas vibrācijas.

Maņa: dzirde. Vārdi, kas paliek atmiņā un atbalsojas apziņā, nāk no šīs spēcīgās piektās čakras. Lielai daļai domu ir saistība ar vārdiem, tas ko mēs sakām sev un citiem, ietekmē mūsu garīgo pasauli un attieksmi pret dzīvi.

Ēdiens: viegli satviski ēdieni ( no ajūrvēdas: SATVA mūsu apziņā modina interesi, rada spēju domāt un arī priecāties. Sniedz optimistisku skatu uz dzīvi) svaigi dārzeņi un lielākā daļa augļu, pupiņas, piens, jogurts, svaigi pagatavoti graudaugi, lapu salāti, svaigi spiestas augļu sulas, rieksti, sēklas, gī sviests, labas un kvalitatīvas eļļas, medus. 

Dziedzeri: vairogdziedzeris. Vairogdziedzera traucējumi,  tā darbības pastiprināšanās vai pavājināšanās ir saistīta ar šo čakru, tāpat kā vairogdziedzera audzēji un cistas.

Saistība ar ķermeni: kakla čakra ietekmē rīkli, kaklu, pakausi, balssaites, bronhus, traheju, barības vadu, žokļus, rokas, degunu, zobus, vairogdziedzeri un dzirdi. Atvērtas Vishuddhas pazīme – harmoniska balss.

Izpausmes dabā: debesis, jūra, ūdens. Apsēdieties ezermalā, dīķa vai jūras krastā un vērojiet mēnessgaismu. Siltā dienā apgulieties zālē un lūkojieties zilajās debesīs.

Līdzsvarota enerģija: domu tīrība ir dabiska. Cilvēki ar sabalansētu enerģiju 5.čakrā dod pasaulei to, kas saskan ar viņu dvēseles stāvokli. Šādi cilvēki ļoti labi apzinās, cik VĀRDAM ir liels spēks un enerģētika, ka negatīvas domas, pat neizteiktas vārdos, nāk atpakaļ kā bumerangs. Saprotoši, prot iesaistīties produktīvos kontaktos, spēj mācīties un mācīt citus. Prot runāt un klausīties.

Nelīdzsvarota enerģija: Augšējo elpceļu kaites, hormonālās, vairogdziedzera problēmas, dažāda veida simptomātika plecu un kakla apvidū. Cilvēki ar nelīdzsvarotu 5.čakras enerģiju ir ļoti paškritiski, ar tendenci kritizēt arī citus. Pastiprināta kontrole, dīka pļāpāšana, tenkas, ietiepība, nevarīgums, negodīgums, gļēvulīgums, šaubas. Vāja vai nelīdzsvarota enerģija  var izpausties arī kā stostīšanās. Ja šī čakra nav līdzsvarā, saziņa kļūst skarba, tajā valda tikai personiskais viedoklis vai viedokļa nav vispār. Ja enerģijas čakrā ir par daudz, tas izpaužas kā pārmērīgs pļāpīgums un nespēja klausīties.

Bloķēšanās cēloņi: Veci aizvainojumi, noklusētas bērnības traumas, melošana sev un citiem, vēlēšanās izlikties labākam. Autoritatīvs stils ģimenē. Bērniem, kā jaunākajiem nav ļauts paust viedokli, jo tos neuztver par līdzvērtīgiem sarunu biedriem. Tāpat arī saskarsmes pieredze, vecāku strīdi. Kakla čakras normālu darbu traucē arī izklaidīgas, it īpaši tramīgas domas: ja nu es nevarēšu, ko par mani domās, u.t.t.

JOGĀ: kakla čakras stimulēšanai noder kakla iesildīšanās vingrinājumi. Veicot kustības, iztēlojieties, kā no kakla izstaro tirkīza zila krāsa.

* Džālandhara bandha (kakla slēdzējpoza) – sakopo enerģiju šajā čakrā, veicina vairogdziedzera sekrēciju un aktivizē hipofīzes darbību, saglabā enerģiju Sušumnas kanālā. Tā stiprina kakla skriemeļus un ļauj prānai brīvi ieplūst galvā.

* Simhāsana (lauvas poza) - sniedz enerģiju čakrai, ārstē iekaisušu kaklu, palīdz atklepot, veicina skaidru saziņu, izvada toksīnus.

* Matsjāsana – (zivs poza) - uzlabo stāju, aizkavē grumbu veidošanos, nāk par labu vairogdziedzerim.

* Halāsana (arkla poza) – stimulē vairogdziedzera darbību (kontrindikācijas: kakla skriemeļu diska trūce).

* Ujjayi (uzvarētāja elpa)– elpošanas tehnika, gara izelpa izmantojot okeāna skaņu caur balss saitēm.

* Klusēšanas prakse (runājot mēs savu enerģiju atdodam, tāpēc to vajag atjaunot).

Meditācijā:  koncentrējoties uz savu elpu var atkārtot “Es uzticos savai iekšējai balsij un skaidri runāšu patiesību”.

Izmantotā literatūra un avoti:

Savitri Rāmaiahs “Joga veselībai”, Zvaigzne ABC, 2012;

Svāmī Ambikānanda Saravasti “JOGA”, Jumava, 2006;

Šakta Kaura Khalsa “Kundalini joga”, Zvaigzne ABC;

Elizabete Klēra Profita, Patrīcija R Spedero “7 enerģētiskie centri”, Jumava;

Ņina Kļimenko “Čakras: jaunas iespējas dzīvei un veselībai”, Convictor, 2004.

tija-yoga.1s.lv