Kroņa (vainaga)


SAHASRARA (ar tūkstoš ziedlapām)

Tukšuma vārti

ES SAPROTU

Loma: Vainaga čakras uzdevums ir izraisīt savienošanos un svētlaimi. Septītajā čakrā mēs sasniedzam augstāko cilvēka garīgā potenciāla virsotni, tās galvenā funkcija nav nekas cits kā apvienošanās ar dievišķo, kad cilvēka patība saplūst ar kosmiskajām enerģijām, izraisot iekšēju svētlaimes un apskaidrības stāvokli. Tad kad apvienojas Šakti un Šiva (Ida un Pingala) ieplūstot galvenajā kanālā Sušumna (iekšējais kanāls). Izgājusi cauri sešām čakrām, sekojot muguras līnijai, tālāk pieplūst galvas virsmai, kur ķermeņa apvienotā enerģija savienojas ar kosmisko enerģiju, sniedzot pieeju augstākai gudrībai. To lieliski simbolizē lotosa zieds – tas aug tumsā un dubļos un beigās atveras, un kļūst tīrs un mirdzošs. Tas ir paraugs cilvēku apziņas attīstībai, kura sākas ar neatmodinātu, dzīvniecisku apziņu un beidzas ar apgaismotas dvēseles gaismu. Šī čakra turpinās arī ārpus fiziskā ķermeņa. 7. čakrai nevajadzētu būt aktivizētai, kamēr pārējās sešas nav aktīvas un enerģija tajās neplūst brīvi, jo tās kalpos par pamatu kroņa čakrai. Hinduisti to dēvē par – apskaidrību, budisti – par nirvānu (vēlmju izbeigšanos), sūfisti – par savienību ar Dievu, bet jogi – par Samādhi jeb savienību.

Vieta: galvas virsma. Tradicionāli tiek uzskatīts, ka vainaga čakra atrodas galvvidū, - un tur to var arī sajust. Sahashara nemaz nav īsti čakra, bet drīzāk tā ir vieta, kur snauž dievišķā apziņa, gaidot uz atbrīvošanos. Šo centru/vietu sauc arī par lotosu ar tūkstoš ziedlapiņām, desmitajiem vārtiem vai vainaga čakru.

Krāsa: violeta krāsa - apziņa, tā sinhronizējas ar pārējām krāsām un bieži izstaro arī baltā vai zeltainā tonī. Simbolizē apziņas visuresamību un pāreju no materiālā uz garīgo. Aktivizē domāšanas procesus.

Maņa: ar vainaga čakru nav saistīta noteikta maņa.

Vecums: Sahashara atvēršanās nav saistīta ar noteiktu vecumu, jo apskaidrība var nākt jebkurā vecumā un tā ir Dieva dāvana. Pastāv iespēja, ka ikviens no mums savas dzīves laikā var to sasniegt, jo reiz mēs jau to pieredzējām – bērnībā, kamēr avotiņš vēl nebija aizvēries.

Ēdiens: cilvēki ar atvērtu Sahasharu ēd ar mēru un līdzcietību pret citām pasaules radībām, paņemot no dabas tikai to, ar ko pietiek, lai izdzīvotu.

Dziedzeri: epifīze, ko mēdz dēvēt arī par čiekurveida ķermeni, tāpēc ka, tā forma līdzīga  priedes čiekuram. Šis dziedzeris gādā par melatonīna izdalīšanos asinsritē. Šim, lai arī vienkāršas uzbūves dziedzerim, tomēr ir liela nozīme, jo tas ziņo dažādām ķermeņa daļām par gaismas intensitātes līmeni. Melatonīns kontrolē mūsu bioloģiskos ritmus, kā arī ietekmē miegu un reproduktīvo sistēmu. Tā daudzums asinīs krasi pieaug diennakts tumšajās stundās.

Saistība ar ķermeni: ar vainaga čakru saistīta smadzeņu garoza, smadzenes un viss pārējais ķermenis. Pastāv uzskats, ka apgaismota dvēsele atstāj ķermeni caur septīto čakru.

Izpausmes dabā: kalnu virsotne, pastaigas dabā, uzkāpjot kalna galā. 

Atvērta enerģija: kad Sahashara ir atvērta, mēs tiekam atbrīvoti no ilūzijām un maldiem. Ja gadiem ilgi un regulāri ir piekopta garīgā dzīve, ar iejūtību pret citām radībām un planētu, izredzes, ka tiks sasniegta apskaidrība, palielinās. Apskaidrotu cilvēku vairs neietekmē konfliktējošo emociju viļņi, piešķirot viņiem mierpilnu auru. Fiziski viņu ķermenis ir veselīgs un starojošs. Viņi ir disciplinēti, regulāri veic jogas vingrinājumus, meditācijas, skaita lūgšanas, ir bezgalīgi laipni, devīgi un gudri. Šie cilvēki paši izstaro enerģiju, kas pozitīvi pārveido visu, ar ko nonāk saskarsmē. Viņš zina un sajūt savu saikni ar Visumu. Zina, cik domas ir iedarbīgas, ka ļauna vēlēšana otram ir ar bumeranga efektu, tādēļ dzīvo pēc principa: “mīli savu tuvāko kā sevi pašu””. Viņā nav lepnuma, viņš ir iekšēji brīvs, apveltīts ar absolūto mīlestību un līdzcietības jūtām. Sastopot šādu cilvēku šķiet, ka viņa seja staro. Šie cilvēki zina, ka Visums spēj izpildīt viņu vēlmes un tātad viņiem nevajag raizēties par sevi, viņi var veltīt sevi citiem cilvēkiem. Viņi saprot, ka nekas nejaušs mūsu dzīvē nenotiek un visi notikumi ir tikai Augstāko kosmisko likumu izpausme. Šādi cilvēki vienmēr dara daudz laba apkārtējiem un viņu uzturēšanās šajā pasaulē atstāj uz zemes ilgstošas un nozīmīgas pēdas.

Snaudoša enerģija: nepastāv, tāda lieta kā bloķēta septītā čakra, tā var būt vai nu snaudoša vai nu vāji attīstīta. Cilvēkiem ar vāji attīstītu 7.čakru, ir grūtības lēmumu pieņemšanā, izjūt iekšēju tukšumu un tiem nav cienīgu mērķu uz ko tiekties. Depresijas stāvoklis, emocionāls trulums un spēka zudums. Visiem, kuriem kroņa čakra ir vāja, jāmācās piekopt  klusumu. Apziņas klusuma stāvoklī septītā čakra atvērsies Visuma enerģijai.

Jogā:

* Klusuma prakse.

* Vainaga čakra, kur mēs atveramies vienotībai un svētlaimei, atrodas tieši galvvidū. To stimulē pozas, kas sakopo šajā vietā enerģiju.

* Salamba Sirhasana - galvas stāja ir ļoti advancēta jogas asana, un to nav ieteicams mēģināt veikt pašam. Daži jogas skolotāji iesaka praktizēt jogu vismaz gadu, pirms sākt veikt galvas stājas asanas. Šajā pozā, kā jau minēts nosaukumā, ir jāstāv uz galvas. Šajā pozā visas ķermenī esošās asinis plūst uz galvu un tiek atvērta, līdzsvarota un nomierināta kroņa čakra.

* Sasangasana (zaķa poza) – maina gravitācijas spēka iedarbības virzienu, uzlabo sejas krāsu, piegādā svaigas un ar skābekli bagātinātas asinis smadzenēm, hipofīzes un vairoga dziedzeriem.

* Sarvangasana (daļēja vai pilnā svecīte)-  atvieglo asinsriti varikozās vēnās, samazina tauku daudzumu uz vēdera, atvieglo aizcietējumus, regulē dzimumdziedzerus, uzlabo kopējo asinsriti, palīdz pret astmu, aknu un zarnu darbības traucējumiem.

Izmantotā literatūra un avoti:

Savitri Rāmaiahs “Joga veselībai”, Zvaigzne ABC, 2012;

Svāmī Ambikānanda Saravasti “JOGA”, Jumava, 2006;

Šakta Kaura Khalsa “Kundalini joga”, Zvaigzne ABC;

Elizabete Klēra Profita, Patrīcija R Spedero “7 enerģētiskie centri”, Jumava;

Ņina Kļimenko “Čakras: jaunas iespējas dzīvei un veselībai”, Convictor, 2004.

http://tija-yoga.1s.lv