Pamatnes čakra


MULADHARA Mula (sakne) adhara (balsts)
Zemes vārti
ES ESMU

Loma: veicina cilvēkā pašsaglabāšanās instinktu un drošības sajūtu. Vēlmi dzīvot un ticību dzīvei.

Vieta: sievietēm dzemdes kakla galā vai pie anālās atveres un mugurkaula pamatnes; vīriešiem pa vidu kājstarpei, starp tūpli un sēkliniekiem.

Krāsa: ugunīgi sarkana atspoguļo dzīves enerģiju, kaisli, spēku un uzdrīkstēšanos. Šī krāsa ir saistīta ar Zemi un veicina sazemēšanos.

Elements: zeme. Kad pamatnes čakras enerģija ir līdzsvarota, mēs jūtamies drošībā, atbalstīti un nebaidāmies no pārmaiņām.

Maņa: oža. Lai attīstītu šo maņas orgānu, vienmēr visu smaržo un izbaudi visu, kas ir sarkanā krāsā. Apzināti izmanto savu ožu ar mērķi to attīstīt asāku.

Ēdiens: sakņu dārzeņi, garšvielas, sīpoli, ķiploki un lakrica (aktivizē pamatnes čakru un spēcīgi iedarbojas uz zarnām). Gatavojiet sev veselīgu ēdienu, īpaši no saknēm.

Dziedzeri: virsnieru dziedzeri, atbild par mūsu bailēm. Liekais adrenalīns paaugstina asinsspiedienu un rada nervozitāti.

Saistība ar ķermeni: pamatnes čakra gādā par kājām, pēdām, mugurkaulu, kauliem, zobiem, nagiem kā arī ar tūpli, taisno zarnu, prostatu, asinīm un šūnu veidošanos.

Izpausmes dabā: saules lēkts un riets, sagaidiet tos! Pavadiet laiku brīvā dabā, staigājiet ar basām pēdām. Ejiet tiešā nozīmē parakt zemi, lai sajustu saikni ar to un fiziski nogurtu.

Līdzsvarota enerģija: mēs jūtamies droši, mīlēti, aizsargāti un kopā ar savu ģimeni. Mūs vieno dziļa saikne ar zemi un cenšamies dzīvot ar tās cikliem. Atrodoties līdzsvarā, mērķi kļūst viegli sasniedzami, šī čakra mums sniedz spēku un pašpaļāvību.

Nelīdzsvarota enerģija: fiziski var izpausties kā slikta zarnu darbība – aizcietējumi, caureja vai zarnu kairinājums. Traucēta asinsrite, kas var izpausties arī kā augsts asinsspiediens. Rodas problēmas ar skeletu – skolioze vai lordoze. Spēka trūkums, apātija, bailes. Pamata uzmanība tiek pievērsta savu iegribu apmierināšanai, naudas krāšanai, māc bailes tos zaudēt. Tādiem cilvēkiem ir grūti dot un grūti ņemt. Ar nelīdzsvarotu enerģiju cilvēks kļūst nesakarīgs, kašķīgs un neuzticams.

Bloķēšanās cēloņi: raizes par naudu, izdzīvošanu, atbalsta un paļāvības trūkums, materiālistiska dzīves uztvere.

JOGĀ: 
Pamatnes čakra sniedz mums drošības sajūtu un ir saistīta ar zemes elementu.Tās atrašanās vieta ir iegurņa pamatne, un to stimulē visas asanas, kas šajā vietā fokusē enerģiju. Īpaši noderīgas tās ir brīžos, kad mēs jūtamies satraukti.

* visas sēdus pozas, kad iegurnis ir stabils, tas ļauj justies droši un mierīgi;

* atliecieni - rada fizisku nogurumu, kas palīdz sazemēties; ceļ adrenalīnu un kortizolu, caur noliecieniem to izlīdzsvaro un atbrīvo agresiju;

* pozas, kad guļ zemē ar visu ķermeni

Meditācijā, koncentrējoties uz savu elpu var atkārtot: ”Es pateicos par zemes sniegto atbalstu. Es esmu drošībā un nebaidos”.


Izmantotā literatūra un avoti:

http://tija-yoga.1s.lv

Savitri Rāmaiahs “Joga veselībai”, Zvaigzne ABC, 2012;

Svāmī Ambikānanda Saravasti “JOGA”, Jumava, 2006;

Šakta Kaura Khalsa “Kundalini joga”, Zvaigzne ABC;

Elizabete Klēra Profita, Patrīcija R Spedero “7 enerģētiskie centri”, Jumava;

Ņina Kļimenko “Čakras: jaunas iespējas dzīvei un veselībai”, Convictor, 2004.