Sakrālā čakra


Krusta kaula čakra

SWADHISTHANA Swa(tas,kurš ir viņš pats) dhisthana (savs mājoklis, patības vai saldmes mītne)

Mēness vārti

ES JŪTU

Loma: radošums, veicina radošās spējas, seksualitāti un prieku. Tā gādā ne tikai par bērna ieņemšanu, iznēsāšanu un piedzimšanu - līdzīgā veidā dzimst arī idejas un fizisku lietu radīšana.

Vieta: reproduktīvo orgānu rajonā. Mazliet augstāk par krusta kaulu un dzimumorgāniem, divu pirkstu platumā zem nabas. Tās ietekmes sfēra ir reproduktīvie orgāni, nieres un urīnpūslis, viss iegurņa un krusta kaula rajons. Tās enerģija regulē arī asinsriti, limfātisko sistēmu, spermu, urīna plūsmu kā arī regulē olnīcu un sēklinieku darbību.

Krāsa: oranža, kas stimulē kustību, veicina dejošanas prasmi, vairo laimi, izdala gaismu un prieku. Līdzīgi kā sarkanā krāsa, oranžā arī palīdz sazemēties. To var pielietot ādas problēmu un depresijas gadījumos.

Elements: ūdens. Viss asociējas ar ūdens formu: upe, sniegs, ledus, lietus, ezers, jūra, ūdenskritums, pile.

Maņa: garša. Iedomājamies augli, sulīgu, smaržīgu tā lai jums mutē sariestos siekalas. Ēdam tā lai varam izbaudīt katru garšas niansi.

Ēdiens: lapu salāti, ūdenskreses, gurķi, melones, bumbieri, granātāboli un cidonijas.Tātad augļi un dārzeņi, kas satur daudz ūdeni.

Dziedzeri: olnīcas, sēklinieki un prostata. Šie dziedzeriem ir svarīga nozīme seksuālajā dzīvē.

Saistība ar ķermeni: krustu čakra ietekmē iegurni, reproduktīvos orgānus: dzemdi, nieres, urīnpūsli, zarnas un muguras lejasdaļu, kā arī šķidrumus – asinis, limfu, kuņģa sulu un spermu.

Izpausmes dabā: mēness gaisma un tekošs ūdens.

Līdzsvarota enerģija: bērni ar līdzsvarotu enerģiju parasti ir ļoti neatkarīgi, patiesi ieinteresēti, priecājas par pasauli, entuziasma pilni. Pieaugušie ar līdzsvarotu enerģiju ir radoši, iedvesmojoši, pārliecināti, atklāti, draudzīgi, pauž patiesu prieku par dzīvi un prot veidot attiecības. Viņi ciena citu jūtas un bagātīgi pauž savas.

Nelīdzsvarota enerģija – Ja enerģija ir bloķēta, tad cilvēka seksualitāte ir apspiesta. Fiziski tas var izpausties kā veselības problēmas – impotence, frigiditāte – vai arī kā nieru un urīnpūšļa problēmas, sāpes muguras apakšdaļā, fibromas, olnīcu cistas, prostatas. Cilvēki, kuriem ir nelīdzsvarota 2 čakras enerģija, bieži jūtas nevērtīgi, tiem trūkst garīgu saikņu, ko viņi kompensē ar naudas krāšanu. Neapmierinātība ar sevi un citiem, uzticēšanās trūkums, bailes veidot attiecības.

Bloķēšanās cēloņi: sarežģītas attiecības ar māti (tagad vai bērnībā), vainas un pienākuma apziņa, sevis, savas sievišķības, ķermeņa seksualitātes nepieņemšana, kompleksi, aizvainojumi, bailes no attiecībām, piespiedu seksuālās attiecības. Radošas pašrealizācijas trūkums, harmonisku partnerattiecību trūkums vai liela vēlme pēc tām.

Asanas: Krustu čakra pārvalda radošo garu visos līmeņos – gan fiziskajā, gan emocionālajā. Tā atrodas iegurnī, un to stimulē pozas, kas fokusē šajā vietā enerģiju. Palīdz veicināt radošās spējas un sabalansē emocionālās un seksuālās vajadzības.

Jogā

YIN joga.

kobras poza – regulē dzemdes un olnīcu darbību, palīdz koriģēt mugurkaulu, uzlabo asinsriti iegurnī;

dievietes poza - izstiepj iekšējos ciskas muskuļus,  mazina menstruāciju sāpes, padara lokanāku muguras lejasdaļu;

siseņa poza - nostiprina muguras lejasdaļu, spēcina kājas un sēžamvietu, veicina asinsriti iegurņa rajonā;

visa veida stiepšanās, noliekšanās – aktivizē šķidrumu plūsmu un audzē paļāvību, plastiskumu;

augšstilbu stiepšana, gurnu muskuļu nostiprināšana un stiepšana;

taurenis.

visa plūsmas joga, „deju” elementi, viļņveida, meditatīvas, plūstošas kustības;

fiziska iegurņa atvēršana, izapļošana, sildīšana (arī fiziski – šalles, segas, eļļas), olnīcu stiepšana;

apgrieztās pozas (Svece, Suns, Arkls, galvas stāja un šo pozu modifikācijas).

Sieviešu – „hormonu” joga, kurā ar spēcīgas elpošanas un jogas pozu palīdzību „saslēdz”, regulē hipofīzes, vairogdziedzera, virsnieres un dzimumdziedzeru funkcijas. Kechari mudra un gaismas vadīšana ar iztēli no hipofīzes uz iegurni.

Mūla Bandha regulē iegurņa fizioloģiju.

Sapņošana, vizualizēšana, fantāziju ceļojumi.

Dziļā relaksācija = atpūta = sievišķais.

Meditācijā: koncentrējoties uz savu elpu var atkārtot: ”Es laipni pieņemu un atzīstu savas emocijas. Mana dzīve ir pilna ar radošām iespējām”.

Izmantotā literatūra un avoti:

Savitri Rāmaiahs “Joga veselībai”, Zvaigzne ABC, 2012;

Svāmī Ambikānanda Saravasti “JOGA”, Jumava, 2006;

Šakta Kaura Khalsa “Kundalini joga”, Zvaigzne ABC;

Elizabete Klēra Profita, Patrīcija R Spedero “7 enerģētiskie centri”, Jumava;

Ņina Kļimenko “Čakras: jaunas iespējas dzīvei un veselībai”, Convictor, 2004. http://tija-yoga.1s.lv