Saules pinums


MANIPURA (dārgumu pilsēta)

Saules vārti

ES DARU

Loma: manipūra nosaka, kā cilvēks izmanto savu spēku un spēju valdīt pār emocijām. Šī čakra galvenokārt saistīta ar redzi, uguni un gaismu.Tā izvada uz āru un izstaro enerģiju, kas nepieciešama, lai mēs izteiktu sevi. To arī sauc par spēka centru, tā kā caur to cilvēks izpauž gribu. Šeit mīt arī pārliecība par sevi un mērķtiecība.

Vieta: saules pinuma rajons. Tā sākas pie mugurkaula starp 12 krūšu un pirmo jostas skriemeli, divu pirkstu platumā virs un zem nabas.

Krāsa: no dzeltenās līdz zeltainai. Dzeltena ir labi pamanāma un pašapziņu veicinoša krāsa. Emocionālais līdzsvars un ātrā palīdzība iekšējiem orgāniem.

Elements: uguns. Mēs izjūtam uguns spēku tā attīra un šķīsta, tā sasilda mūsu ķermeni un mūsu maltīti.

Maņa: redze. Aknas ir viens no orgāniem, ko kontrolē Manipūras čakra. Ja šīs čakras enerģijas plūsma ir traucēta vai bloķēta, tad tas izpaudīsies kā redzes traucējumi. Acu vingrinājumi nāks par labu gan redzei, gan arī spējai paredzēt.

Ēdiens: skābs ēdiens un graudi aktivizē Manipūru, tas nāk par labu aknām un žultspūslim. Visi citrusaugu augļi ir labi, veselīgi ir arī cidoniju augļi. Graudi, brokastu pārslas, pilngraudu maize nāk par labu kuņģim un liesai. Dziedzeri – ar šo čakru ir saistīts aizkuņģa dziedzeris. Novietots tuvu liesai, tas ir ļoti svarīgs gremošanas procesā un tauku vielmaiņā. Kuņģis un liesa ne tikai uzņem un pārvērš barības vielas no ēdiena, sagādājot mūsu ķermenim degvielu, bet arī ietekmē mūsu attiecības ar ēdienu.

Saistība ar ķermeni: aknas, žultspūslis, liesa, kuņģis un arī nieres, jo tās atrodas šajā rajonā. Gan vēdera dobumu, gan muguras apakšējo daļu un veģetatīvo nervu sistēmu ietekmē Manipūra..

Izpausmes dabā: saules gaisma, uguns un viss kas ir saistīts ar zeltaini – dzeltenīgu krāsu.

Līdzsvarota enerģija – jūtamies pašapzinīgi, esam droši par savu vietu šajā pasaulē. Pēc dabas esam cīnītāji un  spējīgi stāties pretī grūtībām ar apņēmību un optimismu. Cilvēkiem kam ir līdzsvarota Manipūras enerģija, piemīt miers un iekšējs spēks, līdzsvars starp garīgo un mentālo, radot stabilitātes un iznesības iespaidu. Cilvēki ar līdzsvarotu enerģiju trešajā čakrā nekad nav neveiksminieki vai sevi nerealizējušas personības. Lieliski profesionāļi un vadītāji, teicami tēvi un mātes, ar skaidru mērķi. Mierpilni, pacietīgi, bezbailīgi, neatkarīgi un izlēmīgi.

Nelīdzsvarota enerģija – ja enerģija ir bloķēta, fiziski tas var izpausties kā dažādi gremošanas traucējumi – kuņģa čūla, diabēts, pārēšanās, uzpūsts vēders, žultsakmeņi, aknu vai acu slimības. Stress un depresīvi stāvokļi, attaisnojumu meklēšana (es tagad neko nevaru mainīt), bailes no nākotnes, grūtības pieņemt lēmumus vai tā ir vasarnīcas vai zeķu iegāde, nogurums, aizkaitināmība, apātija, tieksme pēc alkohola. Ja enerģija saules pinuma čakrā ir pārmērīgi liela, cilvēks var būt agresīvs, dusmīgs, rupjš, iedomīgs vai lepns. Šīs čakras nosprostojums traucē atvērties augstāk esošajām čakrām.

Bloķēšanās cēloņi: Bailes būt atstumtam, nesaprastam, apsmietam, bailes teikt “nē” (tādējādi zaudējot savu neatkarību). Nevēlams darbs, uzturēšanās naidīgos apstākļos, saprotot, ka kaitīgi, bet nerīkoties.

Rīcība: Saules pinuma čakru nevar sakārtot, ja nerīkojas, pietam kardināli: vai tas ir atlūgums darbā vai “koferu krāmēšana” mājās.

Asanas –  Saules pinuma čakra ir mūsu garīgā spēka centrs. Veicot pozas, kas iedarbojas uz vēdera rajonu, mēs līdzsvarojam sava personiskā spēka izpausmes, iegūstot mierpilnu pašapziņu.

Jogā:

* Kapalabhati - ugunīgā elpa - diafragmālā elpošanas tehnika, kas attīra prātu;

* Nauli - galvenā attīrīšanās tehnika, ko izmanto visu vēdera dobuma orgānu un dziedzeru attīrīšanai;

* Basti - tehnika resnās zarnas attīrīšanai;

* Laivas poza -spēcina vēderu, kājas un rokas, iedarbojas uz žultspūšļa un nieru meridiāniem, spēcina iekšējos orgānus, attīsta iekšējo mieru, līdzsvaru un spēku.

* Tiltiņš - iedarbojas uz kuņģa un liesas meridiāniem, līdzsvaro hormonu sistēmu, uzlabo mugurkaula lokanību un stiprumu, stiprina kājas un sēžamvietu muskuļus, atbrīvo emocijas.

Meditācijā, koncentrējoties uz savu elpu var atkārtot:  “Es sniedzu mīlestību un pienācīgi izmantoju savu varu”, “Es atbildu par savu izvēli”, “Es akceptēju savu rīcību pagātnē, tagadnē un nākotnē”.”

Izmantotā literatūra un avoti:

Savitri Rāmaiahs “Joga veselībai”, Zvaigzne ABC, 2012;

Svāmī Ambikānanda Saravasti “JOGA”, Jumava, 2006;

Šakta Kaura Khalsa “Kundalini joga”, Zvaigzne ABC;

Elizabete Klēra Profita, Patrīcija R Spedero “7 enerģētiskie centri”, Jumava;

Ņina Kļimenko “Čakras: jaunas iespējas dzīvei un veselībai”, Convictor, 2004.

tija-yoga.1s.lv