Sirds


ANAHATA (pirmatnēja skaņa, kas radusies nesasitoties priekšmetiem)

Vēja vārti

ES MĪLU

Loma: anahata atbild par līdzcietību, beznosacījuma mīlestību, empātiju, kalpošanu, altruismu. Tā ir saistīta ar visiem mīlestības aspektiem, cieņu, prieku un spējām piekāpties. Patiesa sevis pārveidošana var sākties tikai tad, kad mēs iemācamies pārkāpt sava ego robežas un paust beznosacījuma mīlestību. Šis centrs apvieno un saskaņo 3 augšējo un 3 apakšējo čakru darbību.

Vieta: krūškurvja vidū. Sākas pie mugurkaula starp 4. un 5. krūšu skriemeli un izstaro uz priekšu pa vidu krūtīm.

Krāsa: zaļa - krāsa atstāj nomierinošu iespaidu. Zaļā krāsa palīdz mums pieņemt lēmumus, ko čukst mūsu sirdsbalss. Saspringtās situācijās, tā iedarbojas nomierinoši. Palīdz atgūt enerģiju.

Elements: gaiss. Par vēja vārtiem sauktā anahata ir saistīta ar elpošanu un plaušām, tāpēc šīs čakras elements ir Gaiss.

Maņa: tauste. Šī maņa pārvalda tausti - pieskārieni.

Ēdiens: augļi, rieksti, sēklas un jogurts – viegli līdzsvaroti ēdieni, kas mūs nomierina un papildina anahatas enerģiju.

Saistība ar ķermeni: sirds, muguras augšdaļa, krūšu kurvis, krūtis, plaušas, asinis un asinsrite, rokas un plaukstas. Sirds ir vissvarīgākais orgāns, ko šī čakra ietekmē.

Galvenais dziedzeris - aizkrūts dziedzeris (timuss). Tas ietekmē augšanu, regulē limfas plūsmu un stiprina imūnsistēmu.

Izpausmes dabā: meži, lauki, pļavas - viss kas iet plašumā.

Līdzsvarota enerģija: stipra imūnsistēma. Vesels cilvēks izstaro mīlestību, līdzjūtību, , laipnību un iecietību. Cilvēkiem, kuriem sirds čakra ir spēcīga, piemīt spēja izmainīt ne tikai savu pasauli, bet arī apkārtējo. Dāsnums, labestība, žēlsirdība, pacietība, sapratne, piedošana, maigums, optimisms. Šādi cilvēki pievelk, kā magnēts un tie parasti ir laimīgi.

Nelīdzsvarota enerģija: Asinsrites traucējumi, sirds slimības, elpceļu un plaušu slimības, astma, augsts asinsspiediens, pārmērīga atklātība vai empātijas trūkums. Tā kā meridiāns plūst no sirds uz rokām un plaukstām, tad ar šo čakru saistītas tādas problēmas kā karpālā kanāla sindroms, saspringti pleci un elkoņa locītavu iekaisumi. Naids, nepatika, egoisms, sevis žēlošana, fokusēšanās tikai uz savām problēmām, nespēja uzticēties, kritizēšana, vērtēšana, aprunāšana, vainas sajūta, pārspīlēta pienākuma apziņa, garastāvokļa svārstības, sirds ritma traucējumi, svīšana, veģetatīvā distonija, alerģijas.

Bloķēšanās cēloņi: Bloki veidojas no iepriekšējām pieredzēm, kas saistītas ar atvēršanos apkārtējiem. Dvēseles sāpes - ievainojumi vai bailes, tuva cilvēka zaudējums, ilgstošas sēras, apvainošanās, nelaimīga mīlestība, mīlestības trūkums, šķiršanās, nodevīga draudzība, arī bērniem no izjukušām ģimenēm var būt problēmas ar sirds čakru. Pirmais rādītājs, kas liecina par to, ka sirds čakrai nepietiek enerģijas, ir sajūta, ka neesat emocionāli piepildīts. Nevarat  viegli atvērties apkārtējiem un paust savas jūtas, nespējat dot vai saņemt mīlestību. Bieži sūdzaties par vientulības un atstumtības sajūtu.

Asanas: sirds čakru anahatu, kas pārvalda mūsu līdzjūtības un mīlestības izpausmi, rosina un līdzsvaro pozas, kas atver sirdi, krūškurvi (no visām pusēm) un plecus, stiprina rokas.

Jogā:

* Terapeitiski pasīvās krūšu kurvja atvēršanas (pie sērām) – YIN yoga;

* Kūstošā sirds - YIN joga;

* Eņģeļa spārni – tonizē un iestiepj krūšu kurvi un muguras augšdaļu.

* Trikonāsana (trijstūra poza) -  labi iestiepj krūškurvi un veicina mugurkaula lokanību, atver iegurni, palielina vispārējo izturību,

* Gomukhāsana – (govs galva) -  uzlabo lokanību plecu rajonā, palīdz koriģēt uz priekšu sagumušus plecus.

* Atliekšanās – kobra, kamielis, loks.

* Pateicības prakse.

* Elpošana caur sirdi ”ar mīlestību un skaņu “HAA".

Meditācijā, koncentrējoties uz savu elpu var iedomāties sev mīļu, tuvu cilvēku (vai kādu, kam nepieciešama dziedināšana, veselība) kam jūs vēlaties sūtīt visu savu mīlestību, lūdziet, tad pateicieties, pilnībā uzticoties, ka jūsu cilvēks šo dziedināšanu un mīlestību saņems.  

Izmantotā literatūra un avoti:

Savitri Rāmaiahs “Joga veselībai”, Zvaigzne ABC, 2012;

Svāmī Ambikānanda Saravasti “JOGA”, Jumava, 2006;

Šakta Kaura Khalsa “Kundalini joga”, Zvaigzne ABC;

Elizabete Klēra Profita, Patrīcija R Spedero “7 enerģētiskie centri”, Jumava;

Ņina Kļimenko “Čakras: jaunas iespējas dzīvei un veselībai”, Convictor, 2004.

tija-yoga.1s.lv