Dziļā relaksācija

Tev droši vien nav svešas situācijas, kad vēlētos, lai pie rokas būtu vienkāršs, ātri iedarbīgs līdzeklis, kas palīdzētu saglabāt mieru un nosvērtību, - vai tas būtu strīds ar draugu, nopietna saruna darbā, sarežģīta situācija bērna audzināšanā, vai arī brīdis, kad jāpieņem svarīgs lēmums. Tu noteikti esi uzdevis sev jautājumu, kādēļ daži cilvēki vienmēr ir apmierināti – neatkarīgi no apstākļiem?

Cilvēki bieži vien dodas pie miera, neatbrīvojušies no spriedzes. Dziļā relaksācija ir tāds miegs, pēc kura cilvēks jūtas atbrīvojies no visa smaguma. Tas ir dziļas atslābināšanās paņēmiens, ar kura palīdzību iespējams 20-30 min. laikā pilnīgi atpūtināt gan ķermeni, gan prātu, kā arī gūt emocionālu atpūtu.

Kamēr ķermenis šajā īpašajā veidā guļ, apziņa saglabājas, tāpēc cilvēks atbrīvojas no fiziskās, mentālās un emocionālās spriedzes un likvidē blokādes. Dziļās relaksācijas pozitīvo iedarbību Tu ļoti drīz pamanīsi ikdienā: uzlabosies veselība, izzudīs spriedze, un iestāsies apmierinātība. Tas ir brīnišķīgs atslābināšanās paņēmiens, kas der pilnīgi visiem!

Zinātniskie pētījumi apliecina, ka dziļās relaksācijas laikā cilvēka asinīs noārdās stresa hormoni - pazeminās adrenalīna un kortizola, līdz ar to arī dusmu, baiļu un trauksmes līmenis. Un izdalās "laimes" hormoni - labsajūtu nodrošinošais serotonīns un endorfīni. Asinīs izlīdzsvarojas cukura līmenis, un visa iekšējā bioķīmija sakārto sevī jaunā, harmoniskā kvalitātē.

Ieguvumi:

* Neizgulēts miegs – dziļā relaksācija patīkami atslābina un līdzsvaro ķermeni, prātu un dvēseli. Tā reizē atslābina un aktivizē. Dziļā relaksācija var kompensēt pat 4 stundas neizgulēta miega.

* Nosvērtība – cilvēki, kas praktizē dziļo relaksāciju, ikdienā ir nosvērtāki, viņu rekcija parasti ir mierīgāka un pārdomātāka. Atslābināšanās uzpilda iekšējo rezervju krātuvi, un cilvēks spēj izturēt lielāku slodzi.

* Koncentrēšanās – dziļā relaksācija paaugstina koncentrēšanās spējas un radošumu. Paveikt sarežģītus garīgus uzdevumus kļūst arvien vieglāk.

* Intuīcija – tā kļūst smalkāka. Cilvēkam ir vieglāk pieņemt lēmumus, un tas paaugstina apmierinātību profesijā un personiskajā dzīvē.

* Veselība – nostabilizējas vispārējais veselības stāvoklis. Bieži ir novērots, ka specifiskas akūtas vai hroniskas vainas tiek remdinātas vai pazūd pavisam.

* Miegs – dziļā relaksācija ietekmē miegu: regulāri praktizējot, ķermenis iemācās miegu labāk izmantot. Vieglāk izdodas iemigt, un naktī vairs nav jāmostas.

Kam ir piemērota dziļā relaksācija? 

Pilnīgi visiem! Spēju nokļūt dziļajā relaksācijā apgūst un nepieciešamības gadījumā „trenē”, dažkārt pat gadiem. Cilvēkiem, kuru dzīves uztvere ir izteikti loģiska un strukturēta, kā arī cilvēkiem ar spēcīgu kontrolēšanas vēlmi spēja dziļi atslābt veidojas lēnāk. Taču tā ir sasniedzama, un tās dziedinošais spēks ir pieejams jebkuram cītīgam praktizētājam. Tas ir atslābināšanās veids, ko var izmantot ikviens. Īpaši noderīga cilvēkiem, kas bieži nokļūst stresa situācijās. Tā dod viņiem spēka un miera pamatu. Kad pārslodze pārvēršas izaicinājumā, cilvēks uz visu paraugās no cita skatupunkta un viņa dzīves kvalitāte uzlabojas. Vienīgais dziļās relaksācijas priekšnosacījums ir klusa, mierīga vieta, kur var apgulties.

Esi gatavs?

Noklāj uz grīdas paklājiņu un apsedzies ar kādu sedziņu, Tev nevajadzētu būt auksti, citādi nekāda atslābšana neizdosies. Ja Tev ir brilles, noņem tās, lai atpūtinātu acis. Tu vari palikt klusumā vai atskaņot klusu, skaistu mūziku.

Apgulies uz muguras Nedzīvajā pozā (Shavasana). Pozai dots tāds nosaukums, jo tā dod iespēju “ nomirt” vecajai apziņai un sagatavo ceļu jaunai. Nedzīvajā pozā rokas ir novietotas gar sāniem, delnas ir atslābinātas un pavērstas uz augšu. Pirksti ir dabiski saliekti. Kājas ir atslābinātas un pēdas ir nedaudz noslīdējušas uz sāniem. Ja šādā stāvoklī muguras lejasdaļa nejūtas labi, paliec zem ceļiem sarullētu segu vai mazu spilventiņu. Aizver acis. Atslābini lūpas, mēli, žokli un sejas muskuļus. Lūpas var savilkt vieglā smaidā. Ļauj augumam it kā iegrimt grīdā.

Aizverot acis elpo apzināti. Gara acīm lēni pārlūko visu savu ķermeni, sākot ar pēdām un lēnām virzoties uz augšu. Iztēlojies un sajūti, kā ieelpa aiznes gaismu un enerģiju uz visām ķermeņa daļām. Izelpojot iztēlojies un sajūti, kā saspringums atstāj katru ķermeņa daļu. Tu vari to darīt lēnām, pievēršot uzmanību detaļām, vai arī ātri domās pārstaigāt visu augumu.

Uzraugi savas domas, ja tās sāk klejot, koncentrējies uz mierīgo elpas plūsmu iekšā un ārā, koncentrējies uz elpošanas procesu.

Cik ilgi atrasties dziļajā relaksācijā?

Zinātniskie pētījumi rāda, ka smadzeņu aktivitāte - prāts "padodas un atkāpjas", tikai sākot ar 12. - 14. relaksācijas minūti. Tādēļ, lai relaksācija spētu iet dziļumā un labumā, tās kopējam laikam vajadzētu sasniegt vismaz 20 minūtes.

Iznākšana no relaksācijas.

Kad relaksācijas laiks tuvojas beigām un dziļi un apzināti ieelpo un izelpo. Lēnām pakustini roku un kāju pirkstus. Sajūti un apzinies savu ķermeni. Paberzē plaukstas, sajūti plaukstu siltumu uz savas sejas, ja vēlies parīvē ar plaukstām savu ķermeni. Pirms celties sēdus, Tu vari pastaipīties kā kaķis vai, pievelkot ceļgalus pie krūtīm, pavelties kā bumbiņa, vai apgulties uz sava iemīļotākā sāna. Pēc gulēšanas vai dziļās relaksācijas šie vingrojumi pilnībā atmodinās Tavu ķermeni un prātu.

Relaksācijas beigās vai pirms meditācijas sākšanas apsēdies taisni.

Raksta avots: http://tija-yoga.1s.lv